کاربر: مهمان
.
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۸۹۲
بازدید دیروز: ۷۹۳۸
بازدید کل: ۳۶۳۱۲۶۵
۱۳۹۶/۱۰/۰۷

حسام عقبايي: سونامي قيمت مسکن کذب است.

‍ حسام عقبايي: سونامي قيمت مسکن کذب است.
نماینده رئيس اتاق اصناف ایران در کميسيون تخصصي مشاوران املاک کشور گفت: تا پايان سال ۹۶ مردم نگران افزايش يا سونامي قيمت در بازار مسکن نباشند سونامي قيمت مسکن کذب است.

به گزارش خبرگزاري دانشجو،حسام عقبايي نماینده رئيس اتاق اصناف ایران در کميسيون تخصصي مشاوران املاک کشورگفت:ارائه تسهيلات بانکي درمجموع يکي از عوامل افزايش توليد، بالابردن قدرت خريد مردم و در افزايش تقاضا و حجم معاملات است.آمار دقيقي از ميزان پرداخت و تعداد متقاضيان آن ندارم و وزارت راه و بانک مسکن بايد آن را طبق سامانه‌اي که در اختيار دارند، اعلام کنند.

وي افزود:درمجموع سهم اختصاص داده شده تسهيلات بانکي طبق تقاضاي جامعه هر ميزان باشد کم است. تعداد تسهيلاتي که در اين حوزه به جوانان و خانه اولي‌ها از لحاظ کمي و تعداد اختصاص داده شده است، در مقايسه با نياز واقعي جامعه بسيار پايين بوده و توازني با نياز مردم وجود ندارد. اگر تمام واجدين شرايط دريافت وام مسکن هم ثبت نام کنند، فکر نمي‌کنم بانک مسکن اعتباري براي بيشتر از صدهزار مورد پرداختي داشته باشد. با اين وجود اگر دويست هزار تا سيصد هزار تسهيلات وجود داشته باشد که اين منابع مالي وجود ندارد، در مقايسه با نياز يک ميليون واحد مسکوني در کشور مي‌شود گفت عدد بسيار ناچيزي است. پس اساساً اين تسهيلات بي تاثير در بازار مسکن نيست، مي‌تواند کمک به قدرت خريد مردم کند؛ اما آنقدر هم موثر نيست که بگوييم به عنوان يک عامل رونق بخشيدن به بازار و عبور از رکود بتوان از آن استفاده کرد.

عقبايي در مورد افزايش قيمت چند برابري قيمت مسکن گفت:هر بازاري يک شرايطي دارد با وضعيت اقتصادي ايران و حجم نقدينگي که در دست مردم است؛ وضعيت سونامي اتفاق نمي‌افتد. متاسفانه فرهنگ بدي در کشور وجود دارد وقتي امروز اعلام مي‌کنند يک کالايي در حال گران شدن هست همه براي خريد آن هجوم مي‌آورند و اين باعث ايجاد حباب در بازار مي‌شود و زماني که حباب ايجاد شود، رونقي کوتاه مدت ايجاد کرده و سپس به حالت رکود عميق مي‌رود مانند اتفاقي که در سال ۹۱ در کشور رخ داد.

نايب رئيس اول اتحاديه مشاوران املاک تهران ادامه داد:ما از سال ۹۲ در رکود شديد بازار مسکن بوديم. بازار مسکن خيلي رشد قيمت نداشته است. واقعيت بازار هم اين است که دچار رکود بوده نقدينگي در بازار نبوده، حجم انباشته سپرده گذاري در بانک‌ها بيش از حد بود و در حوزه توليد انگيزه چه در بخش مسکن و چه در بخش‌هاي ديگر کاهش يافته است. رکود به حدي تشديد شد که در سال ۹۴، ۰۶ / ۴۷ کاهش صدور پروانه‌هاي ساختماني را نسبت به مدت مشابه سال قبل داشتيم. من به آقاي نعمت زاده هم در وزارت صنعت گفته بودم رانت خودروسازان قوي بود و سرمايه را به آن سمت برديد و اگر پول به سمت مسکن مي‌آمد مي‌توانست باعث رونق اقتصادي کشور و نجات شغل‌هاي مرتبط با مسکن شود.  
روزنامه رسالت

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©